Hore

Drevo ako materiál – zaujímavosti o dreve, o ktorých ste možno netušili

Drevo ako materiál – zaujímavosti o dreve, o ktorých ste možno netušili
Drevo patrí k výnimočným prírodným materiálom, ktoré v nás vyvolávajú pocity tepla, pohody a mnohých ďalších príjemných emócií. Vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-technickými, mechanickými i estetickými vlastnosťami a preto niet divu, že drevo ani s príchodom moderných materiálov nestratilo nič zo svojej atraktivity. Dnes vás však nebudeme trápiť vzájomným porovnávaním materiálov a na drevo sa pozrieme trochu iným pohľadom.

Neobyčajná všestrannosť

Našim lesom môžeme ešte stále vďačiť za dostatok kvalitného dreva. Pri správnej starostlivosti o lesy a pri rozumnom hospodárení s drevom sa ani v blízkej budúcnosti nemusíme obávať jeho nedostatku. Pravdou však je, že tento tradičný prírodný materiál nám akosi zovšednel a na rozdiel od našich predkov si ho nevážime tak, ako by sme mali. Drevo je pritom skutočne úžasné a všestranné.

Drevo je základným materiálom, bez ktorého sa nezaobíde výstavba montovaných domovno rovnako tak sa bez neho nezaobídu ani architekti vytvárajúci zaujímavé konštrukčné detaily. Vytvorí útulné interiéry a dych vám zoberú tiež efektné drevené fasády. Vďaka peknej textúre, či ľahkej tvarovateľnosti a obrábateľnosti sa teší veľkému záujmu v nábytkárskom priemysle. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Potenciál dreva je však oveľa väčší, ako si vôbec dokážete predstaviť. V nasledujúcich riadkoch sa preto pozrieme na netradičnejšie spôsoby jeho využitia, o ktorých ste pravdepodobne doteraz netušili.

Využiť sa dá nielen kvalitné drevo, aj dendromasa je zaujímavá

Ak ste si doteraz mysleli, že drevo sa používa iba ako surovina na výrobu buničiny a papiera, alebo ako stavebný materiál, či materiál na výrobu luxusného nábytku, tak ste sa veľmi mýlili. Napokon spomeňte si, aké všetky výrobky z dreva doma bežne používate. Jeho využitie je však samozrejme oveľa pestrejšie a efektne dokážeme zužitkovať aj menej kvalitné drevo, či spracovanú biomasu.

Drevená biomasa alebo presnejšie povedané dendromasa obsahuje hlavné zložky ako je celulóza, hemicelulóza a lignín. Vedľajšie zložky z dreva tzv. extraktívne látky pozostávajú z éterických alebo mastných olejov, aromatických uhľovodíkov, prchavých kyselín, prírodných farbív, trieslovín, glykozidov, živíc, bielkovín, tukov i zložených cukrov. Čo je však podstatné, hlavné zložky dreva rovnako ako aj vedľajšie sa uplatnia v rôznych oblastiach priemyselnej výroby.

Toto ste určite nevedeli

Extraktívne látky z dreva majú vynikajúce antioxidačné a dezinfekčné účinky, ktoré dokáže oceniť potravinársky i kozmetický priemysel. V potravinárskom priemysle sa tieto zložky využívajú na dochucovanie pokrmov a ako aditíva do nealkoholických nápojov. V kozmetickom zasa na výrobu antibakteriálnych mydiel alebo kozmetiky, no a s obľubou sú používané tiež pri vytváraní voňaviek, či parfumov.

Vlastnosti extraktívnych zložiek nenechal bokom ani farmaceutický priemysel a tieto látky sú súčasťou viacerých liečiv. Spomenúť môžeme lieky určené na liečbu reumatickej horúčky, sklerózy, vysokého krvného tlaku, či dokonca rakoviny. Vďaka svojim účinkom sa osvedčili aj v boji proti vírusom a baktériám.

Ani to však nie je ešte ani zďaleka všetko. V chemickom priemysle sú zložky dreva využívané pri výrobe plastifikátorov, mazadiel, emulgátorov a mazadiel. Používané sú tiež pri výrobe lakov alebo náterových farieb. Niektoré farby dokonca využívajú biocídne vlastnosti extraktívnych látok a tieto náterové hmoty sú napokon používané pri ochranných náteroch samotného dreva.

Možnosti využitia lignínu a vedľajších zložiek dreva sme tým ešte samozrejme nevyčerpali. Tieto zložky sú súčasťou receptúr pri výrobe izolačných materiálov, alebo kobercov a nezaobíde sa bez nich ani výroba textílií, či lepidiel. Extraktívne látky tvoria súčasť tlačiarenských farieb a v podobe spojiva ich môžeme nájsť aj v krmive zvierat.